Ulubiony cytat (motto?)


My brother has the brain of a scientist or a philosopher,
yet he elects to be a detective: what might we deduce about his heart?
- Mycroft Holmes

piątek, 15 maja 2015

Kreatywne marnowanie czasu - Pałac Umysłu


Umysł zaś potrzebuje książek, podobnie jak miecz potrzebuje kamienia do ostrzenia, jeśli ma oczywiście zachować ostrość
Dzisiaj chciałbym opowiedzieć Wam o czymś wyjątkowym. Praktykuje to już od przeszło dwóch lat, może minimalnie krócej i efekty są zdumiewające. Mam tu na myśli "Pałac Pamięci". Jest to niesamowita technika, przynosząca znakomite efekty. Zapraszam do czytania!


Jednym z bardziej rozbudowanych systemów mnemonicznych i jednocześnie potężną mnemotechniką jest system miejsc, znany być może szerzej pod nazwą Pałac Pamięci lub Rzymski Pokój. Można go stosować do zapamiętania dużych porcji informacji na długi okres czasu. (źródło)

Nie pamiętam co mnie w to wkręciło. Może stało się to ze względu na moją szwankującą czasami pamięć? Może był to serial "Sherlock"? Pamiętam, że duże wrażenie zrobiła na mnie opowieść, która a propos tego systemu jest powielana wielokrotnie w różnych miejscach, na przykład na Wikipedii:
Pierwsze wzmianki o praktycznym wykorzystaniu mnemotechniki pochodzą z dzieła Cycerona De oratore. Grecki liryk Symonides z Keos, żyjący na przełomie VI i V wieku p.n.e., opuszcza ucztę, po czym budynek, w którym się odbywała ulega zniszczeniu, masakrując ciała biesiadników. Symonides korzystając z mnemotechniki zapamiętał miejsca, w których siedzieli poszczególni biesiadnicy i na tej podstawie zostali oni rozpoznani. Sama mnemotechnika, z której korzystał, opisana została około 85 r. p.n.e. przez anonimowego autora w dziele Ad Herenium.
Na czym to polega? W gruncie rzeczy, na początku należy poznać jakieś proste techniki pamięciowe, jest tego pełno w różnych książkach i Internecie. Potem trzeba się troszkę rozluźnić, usiąść albo położyć się gdzieś gdzie jest bardzo cicho, żeby móc się skoncentrować. Zamknąć oczy i zacząć budować jakieś miejsce, które się zna, oczywiście mogąc je wyposażać w przedmioty i pomieszczenia z innych miejsc które się zna. Następnie należy odwiedzać to miejsce w swojej głowie, coraz rzadziej i rzadziej, ponieważ mózg po prostu pamięta. I tak po paru miesiącach, maks pół roku zaczyna się magia.
You know about Mind Palaces, don’t you, Sherlock? How to store information so you never forget it – by picturing it. I just sit here, I close my eyes ... (he does so, slowly lowering his head) ... and down I go to my vaults.

Do nauki polecam Pałac Pamięci i Mózg Jak Komputer. Mam nadzieję, że kogoś przekonałem do spróbowania, naprawdę warto.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...