Ulubiony cytat (motto?)


My brother has the brain of a scientist or a philosopher,
yet he elects to be a detective: what might we deduce about his heart?
- Mycroft Holmes

piątek, 8 maja 2015

"(...) i filozofia." To co tygryski lubią najbardziej


Dziękuje A. za kupienie mi tych książek. Kocham Cię! 
Jest pewna seria, którą uwielbiam i mógłbym czytać godzinami. Mowa o wydawaną przez "Editio" serię "(...) i filozofia". W skrócie jest to zebranie kilkunastu esejów filozofów, którzy analizują dane dzieło literackie i opisują je w jakimś aspekcie filozoficznym. Ale po kolei.




Cytat z tyłu okładki:

 Opowieści o Harrym Potterze opanowały serca i umysły milionów dzieciaków na całym świecie. Nie oszukujmy się – również wielu dorosłych dało się zaczarować książkom J.K. Rowling. Dlaczego? Może to wspomnienie dzieciństwa, a może ta wszechobecna aura niezwykłości: ukryte komnaty, duchy, magiczne przedmioty kontrolujące umysły, mroczne tajemnice z przeszłości, wilkołaki, myślodsiewnia, a nawet kamień filozoficzny… Albo fakt, że kiedy wczytać się dokładnie, powieść ta ukazuje nam wielkie bogactwo bardzo kontrowersyjnych treści.
Przysięgam uroczyście, że knuję coś niedobrego.

Seria książek o młodocianym czarodzieju od samego początku budziła niezwykle silne emocje. Oskarżana o szerzenie magii i okultyzmu, była nawet ostentacyjnie palona, tak jak zakazane księgi w czasach Wielkiej Inkwizycji. Niektórzy uwierzyli w wykreowaną przez autorkę rzeczywistość, jeszcze inni uznali, że to po prostu świetna rozrywka. Jeśli Ty również jesteś fanem Harry”ego Pottera, jeśli ta magiczna rzeczywistość wciąż Cię pociąga i nęci, chcemy pokazać coś, co prawdopodobnie przeoczyłeś w trakcie lektury.

Zobacz świat Harry”ego z innej perspektywy. Odnajdź przekaz ukryty między wierszami. Niektóre z tych zagadnień czy idei wydadzą Ci się rewolucyjne, inne możesz uznać za niedorzeczne, jeszcze inne zafascynują Cię swoim geniuszem. Jedno jest pewne – powtórnie przeżyjesz niezwykłą przygodę, zanurzając się jeszcze głębiej w tę krainę czarów…
Komnata Tajemnic została otwarta!!!

Ja natomiast skomentowałem ją w ten sposób:
Kolejna książka z serii "... i filozofia", którą polecam. W lekki i przyjemny sposób opowiada o sprawach ważnych; nawet nie miałem pojęcia, że tak wiele istotnej treści było w Harrym Potterze. Jeśli szukasz czegoś na temat filozofii co pozwoli Ci się nieco zrelaksować, a i nie będzie to wypalająca mózg (swoją głupotą) lektura, to sięgnij po "Harrego Pottera i filozofię". Nie muszę mówić, że dla Potteromaniaków pozycja obowiązkowa!
Najciekawsze niewątpliwie były fragmenty o Dumbledorze i słynnym zdaniem, które Rowling bardzo mocno ceniła w których dyskutowali o tym czym jest śmierć i czym jest rzeczywistość, albo:
To bardzo dziwne Harry, ale tak to już jest, że ci którzy najbardziej się nadają do sprawowania władzy, nigdy jej nie pragną. Ci, którym tak jak tobie narzuca się przewodnictwo, a oni godzą się na to, bo muszą, i ku swojemu zdumieniu stwierdzają, że bardzo dobrze im to wychodzi. 
To jest esej o władzy i tym jak kusząca ona jest.
 
 Również opis z tyłu okładki:
W grze o tron zwycięża się albo umiera
Nadchodzi zima. Wichry wieją z północy, gdzie schroniły się pradawne rasy i żyją starzy bogowie. Minęły już lata pokoju i możnowładcy zaczynają grę o tron. Siedem Królestw pogrąża się w odmętach straszliwej wojny, w której stawką jest Żelazny Tron, czyli władza absolutna. Tymczasem na dalekiej północy budzi się starodawne zło, za Murem w siłę rosną demony…

Powieść George’a R.R. Martina to epicka literatura najwyższej klasy, pełna rozmachu, z błyskotliwie zarysowanymi portretami psychologicznymi bohaterów. To fascynująca mieszanka polityki, seksu i magii. Ta opowieść aż prosi się o pogłębioną interpretację. Jeśli oczarowała Cię Pieśń Lodu i Ognia, jeżeli Gra o tron pochłonęła Cię bez reszty i wciąż mało Ci mrocznych sekretów czy złowieszczych spisków, ten przewodnik po zakamarkach Siedmiu Królestw będzie dla Ciebie prawdziwym objawieniem. Odkryje przed Tobą dobrze schowane ścieżki, wyjawi skrywane tajemnice, pokaże drugą, niespodziewaną stronę medalu.
Zacznij czytać.
Zima nadejdzie, zanim się zorientujesz.
Natomiast moja opinia:
Jako student filozofii, powiem, że świetnie mi się tą książkę czytało. Pokazuje w strawnej formie różne systemy filozoficzne z naszego świata, które występują w sadze Martina. Miodzio! Innym słowy jest to doskonały opis władzy, jej mechanizmów, tego co się z ludźmi dzieje, a także państwa i jak nim rządzić. 
Nie mogę się szczerze mówiąc zdecydować, którą książkę mi się lepiej czytało... Jak to powiedział Harry Potter na widok słodyczy "biorę wszystkie".
W kolejce do przeczytania czeka "Batman i filozofia", a to jeszcze nie wszystko z tej serii.

2 komentarze:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...