Ulubiony cytat (motto?)


My brother has the brain of a scientist or a philosopher,
yet he elects to be a detective: what might we deduce about his heart?
- Mycroft Holmes

piątek, 16 października 2015

Czemu filozofia?




Dlaczego istnieję? Dlaczego świat istnieje? Zadawałeś sobie kiedyś takie pytanie? Jestem pewny, że tak.  Pytanie „dlaczego?”, po grecku „Dia Ti?” jest pytaniem podstawowym, od którego zaczyna się jakakolwiek refleksja naukowa. Pytając „dlaczego?” kwestionujesz to co widzisz, zaczynasz filozofować. I właśnie o filozofii chciałbym Ci dzisiaj opowiedzieć. Pragnę zachęcić Cię do jej studiowania


Studiować filozofię? Chyba żartujesz!
Jest to moim zdaniem najbardziej fascynujący kierunek ze wszystkich, które w tej chwili możesz studiować w Polsce, a być może i na świecie. Studiowałem filozofię zarówno na Uniwersytecie Warszawskim jak i Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego i każdemu poleciłbym spróbowanie swych sił na tym kierunku, niezależnie od tego co chcą w przyszłości robić. Możesz zapytać się: „ale dlaczego filozofia? Co mogę po niej robić?” I będzie to całkiem dobre pytanie. Filozofia w Polsce kojarzy się z facetami w porozciąganych i poplamionych swetrach, którzy całe dnie nic nie robią, zajmując się abstraktami. Nie będę Cię oszukiwał – środowisko akademickie samo sobie zapracowało na taką opinię. Jednak na Zachodzie filozofia jest darzona dużo większym szacunkiem. W Stanach podczas nauki w college’u uczniowie wybierają często przedmioty z serii tzw. „Ogólnej Edukacji” do której zalicza się Historia, Język Angielski, Matematyka, Biologia  i Filozofia. Również w innych krajach Zachodu zauważono, że filozofia rozwija umiejętności logicznego myślenia, analizy i zbierania danych, stąd często firmy wysyłają swoich pracowników na szkolenia z dziedziny filozofii czy też na studia podyplomowe z tego kierunku. To jest najpiękniejsze w nauce filozofii – możesz po niej zajmować się prawie każdą dziedziną, bo po zajmowaniu się Heglem, Kantem czy Platonem już niewiele rzeczy będzie w stanie Cię przytłoczyć intelektualnie. Ja prowadzę własną firmę i oprócz tego programuje, jednocześnie studiując filozofię i po każdym dniu zajęć niemal fizycznie czuję jak mój mózg jest wygimnastykowany. W tej chwili w Polsce filozofię najlepiej studiować w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu lub Lublinie. Tak więc, jeśli mieszkasz blisko albo w którymś z tych miast – idź na filozofię.
Dia Ti?
Jednak wróćmy na chwilę do pytania „dlaczego?”, oto kilka pytań, które pozostają nadal ważne, nadal nierozstrzygnięte wyraźnie, a na które odpowiedź możesz dostać studiując filozofię:
1.       Dlaczego istnieje raczej coś niż nic?
2.       Czy Bóg istnieje?
3.       Czemu cierpimy?
4.       Dlaczego istnieje zło?
5.       Jak powstał świat?
6.       Jak żyć dobrze?
7.       Co to jest życie?
I tak dalej i tak dalej. To co mnie uwiodło w tej nauce i przesądziło o mojej chęci do jej studiowania była jej bezzałożeniowość i odwaga stawiania dowolnego pytania. Jeśli poszukujesz, jeśli nie dają Ci spokoju jakieś trudne pytania – idź na filozofię.
Jak wygląda studiowanie filozofii?
Mam dość skromne doświadczenia z studiowaniem filozofii, ale podejrzewam, że na większości polskich uniwersytetów studia wyglądają podobnie. Zajęcia prowadzone są na studiach pierwszego i drugiego stopnia, w różnej kolejności, z takich przedmiotów jak:
- Metafizyka / Ontologia – nauka o bycie jako bycie, innym słowy poszukiwanie odpowiedzi na podstawowe pytania takie jak „dlaczego istniejemy?”, „co to jest dobro?” itp.
- Etyka – nauka o tym „jak żyć?”, na zajęciach zajmujemy się dręczącymi każdego człowieka problemami związanymi z moralnością
- Historia filozofii – nauka opowiadająca o tym kiedy i jak powstawały nowe idee, które wywracały świat do góry nogami (nie zapominajmy, że np. Marks był filozofem!)
- Filozofia przyrody – nieco zapomniana gałąź filozofii, która wspiera astronomię i fizykę w badaniu wszechświata. Stawia wielkie pytania takie jak: „Czy jesteśmy sami we wszechświecie?”, „Jak powstał świat?”
- Logika – co tu dużo mówić, odpowiada ona za spójność w naszym rozumowaniu i dowodzeniu. Fascynująca nauka, która zwykle przeraża świeżych absolwentów liceum.
A to tylko niektóre z przedmiotów, nie można zapominać o najróżniejszych kołach naukowych czy przedmiotach ogólnouniwersyteckich, które również mogą być powiązane z filozofią. Zajęcia odbywają się najczęściej w formie dyskusji nad tekstem, jednak często wymyka się ona spod kontroli, ale nigdy nie jest nudna. Jeśli więc chcesz szukać odpowiedzi na najtrudniejsze pytania znane ludzkości – idź na filozofię. Nie marnuj swojego czasu na ciągłe zastanawianie się czym się zająć. Filozofia daje ci to wszystko. Ty sam możesz zdecydować kim się staniesz. Studiuj filozofię, rozwijaj się, stań się po prostu kimś. Polecam i pozdrawiam Dawid Gawałkiewicz!

4 komentarze:

  1. Moje dowiadczenia z filozofia:
    1. Trzy lata w liceum. Jedna lekcja spania, co tydzien. I tak, moj nauczyciel nosil rozciagniety, poplamiony sweter. Ale mialam u niego duzego plusa, bo interesuje sie psychoanaliza.
    2. Na studiach (lacznie przerobilam cztery semestry) zajecia z filozofii spedzilam na czytaniu ksiazek. :)
    Przepraszam za brak polskich znakow, ali hrvatska tipkovnica. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Uch, to dość smutne :P No nic, może ja, już za kilka lat, odczaruje filozofię dla jakiejś części polskiego społeczeństwa.
      Miło mi Cię ponownie tutaj zobaczyć Carica :)

      Usuń
    2. Na szczęście zawsze kończyło się na wykładach. Ćwiczeń bym nie przeżyła. Z przyjemnością brałam udział w zajęciach, bardzo znienawidzonych przez studentów, takich jak: greka antyczna (zastanawiałam się nad chodzeniem na ten przedmiot wraz ze studentami filologii klasycznej), łacina. No i moja wielka miłość- staro-cerkiewno-słowiański.
      Trzymam za Ciebie kciuki, abyś szerzył filozoficzny kaganek oświaty.

      Usuń
    3. Och uwielbiam łacinę, a grekę mam dopiero za rok :)

      Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...